Bogaty będziesz dzięki temu, co oszczędzisz i zainwestujesz, a nie dzięki temu, co zarobisz!

Bogaty będziesz dzięki temu, co oszczędzisz i zainwestujesz, a nie dzięki temu, co zarobisz!

Autor: blazej Lipiec 30, 2018
pieniądze

Jeśli jesteś zainteresowany bogaceniem się i własną niezależnością finansową, zapraszamy do lektury artykułu. Wskażemy w nim, co zrobić, aby dołączyć do grupy zamożnych osób i poczuć komfort niezależności finansowej.

Dlaczego Polacy nie są zamożni?

Bycie zamożnym nie przychodzi z dnia na dzień. Zazwyczaj jest to długofalowy proces związany z systematycznym odkładaniem i inwestowaniem posiadanych środków. Brzmi banalnie? Być może, jednak pomimo swojej prostoty reguła ta wciąż nie jest stosowana przez znakomitą większość społeczeństwa.

Dlaczego tak mało jest w Polsce ludzi zamożnych? Jest to efekt tego, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do Płacenia Samemu Sobie. Mamy złe przyzwyczajenia w zakresie dysponowania własnymi środkami – płacimy wszystkim, a własną kieszeń zupełnie ignorujemy. Jeśli w rozliczeniu miesięcznym portfela uda się zaoszczędzić – tj. wydać mniej niż zarabiamy – to ogłaszamy to jako wielki sukces finansowy. Niestety, sukces krótkotrwały – powód do wydania tych zaoszczędzonych środków zawsze się znajdzie.

I tu pojawia się główny powód tego, że wciąż, pomimo stale wrastającej średniej przychodów, nie jesteśmy zamożni. Problemem jest przeważnie czas – a okładniej odpowiednia perspektywa czasowa gromadzenia kapitału. Oszczędzając środki finansowe, patrzymy na problem krótkoterminowo – w perspektywie rocznej, trzyletniej, rzadko już w pięcioletniej. A zamożność i bogactwo bierze się ze stałego procesu trwającego latami. Tylko długofalowe spojrzenie na oszczędzanie daje wymierne efekty.

W Polsce dużym problemem jest także brak skutecznej edukacji finansowej. W szkołach wprawdzie uczą dodawania i mnożenia, ale inwestowania czy zarządzania posiadanymi pieniędzmi już nie. Można założyć, że każdy wynosi choć szczątkową wiedzę na temat budżetu domowego z domu, jednakże ta wiedza ma zazwyczaj minimalną wartość.

Nawet wyższe wykształcenie ekonomiczne nie daje ani umiejętności, ani narzędzi do właściwego gospodarowania własnym majątkiem.

Jak odkładać pieniądze – proste sposoby dla każdego

Jest kilka podstawowych zasad, które pomogą przebrnąć przez marazm  wydawania wszystkich zarabianych środków finansowych. Z pewnością nie  wyczerpują one zagadnienia związanego z bogaceniem się, ale są doskonałym  kierunkowskazem, jak rozpocząć proces systematycznego gromadzenia pieniędzy.

Zasada 10 procent

Zacznij Płacić Sobie! Potraktuj się tak, jakbyś obszedł się ze swoim klientem
– czyli wreszcie Zapłać Sobie! Ustal swoją miesięczną pensję na konkretnym poziomie – 500 czy 1000 zł to dobry początek. Swoją Własną Pensję możesz też określić jako procent od uzyskiwanych dochodów – np. 10 proc. pensji. To sprawi, że Twój majątek będzie systematycznie się powiększał.

Tę metodę i takie kwoty procentowe stosuje się od dawna w krajach, gdzie edukacja finansowa jest na nieco wyższym poziomie. We wszystkich krajach Europy zachodniej oszczędza się średnio ok. 15 proc. dochodu. Nawet w Czechach, na Węgrzech czy Słowacji odkłada się ponad 10 proc., a tylko u nas zaledwie 3 proc. Wygodne życie z dnia na dzień jest z pewnością wartością samą w sobie, warto jednak rozszerzyć horyzont czasowy myślenia o własnym  dobrobycie oraz potencjalnej niezależności finansowej i odpowiedzieć
sobie na pytanie, czy przyszłość jest dla nas równie ważna? I czy chcemy za kilka – kilkanaście lat zbudować swoją silną i stabilną pozycję finansową?

Inwestowanie regularne – fundusze inwestycyjne. Dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Wyobrazmy sobie, że zaczynamy inwestowac (Płacić Samemu Sobie) w program inwestycyjny ze składką regularnąpo tysiąc złotych miesięcznie od 01.08.2005. Nie trzeba wiele liczyć, aby stwierdzić, że zarobiliśmy dużo pieniedzy, gdyz ̨ ̇kupujac regularnie jednostki funduszy, paradoksalnie najwiecej zarabiamy nabywając je ̨wtedy, kiedy wszyscy z rynku pouciekali. To jest najwieksza zaleta długoterminowych programów inwestycyjnych – Płacę Sobie (inwestuję w jednostki funduszu) w momencie, kiedy są one najtańsze – stojąc wbrew powszechnemu nurtowi systematycznie je nabywam, niezaleznie od sytuacji na rynkach giełdowych. Dopiero po czasie zauwazamy, że jest to dobra strategia. Dlatego inwestujac w fundusze inwestycyjne należy ̨uwzględnić co najmniej pięcioletni okres inwestowania, a najlepiej 10–15 lat i dłużej. Koniecznie trzeba także określić Cel finansowy i dopiero po jego osiagnieciu wypłacać srodki!

Podziel się z innymi cenną wiedzą

Leave a Comment